#WeWantMore
Wraz z nami dołącz do kampanii EU for Trisomy 21, aby sprawić by Europa stała się lepszym miejscem dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Unia Europejska często zawodzi osoby z trisomią 21 i inne osoby z niepełnosprawnością intelektualną nie biorąc pod uwagę ich specjalnych potrzeb w zakresie dostępności, zdrowia, autonomii i walki z dyskryminacją. Potrzebujemy więcej zaangażowania osób, które mają świadomość potrzeb i aspiracji osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tworzenie strategii przyjmowanych przez Unię Europejską. Chcemy większej reprezentacji! #WeWantMore
Jeśli zgadzasz się z nami, to pokaż swoje poparcie dołączając do naszej debaty na Platformie Konferencji Przyszłości Europy (platforma ta została utworzona przez Unię Europejską, by pomóc obywatelom Europy wpływać na jej politykę, w tym na plany i decyzje dotyczące osób z niepełnosprawnością )
Co możesz zrobić?
- Dołącz do naszej kampanii #WeWantMore w mediach społecznościowych, śledź nas na Facebooku i udostępnij nasze posty: EU for Trisomy 21 Poland | Facebook
- Używaj hashtagu #WeWantMore, kiedy umieszczasz swoje filmy i zdjęcia. Nie krępuj się oznaczyć nas w swoich postach.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące Kampanii lub platformy Konferencji, możecie się z nami skontaktować.
KONTAKT
- Europa: antonio@eufortrisomy21.eu (AntonioRosique),
https://eufortrisomy21.eu/ - Polska (ekipa krajowa):
Agnieszka Karolak agnieszka.karolak@larche.org.pl
Justyna Kasztelan justyna.kasztelan@supersprawni.pl
Katarzyna Jarecka k.jarecka@bardziejkochani.pl
Paulina Niemyska paulina.niemyska@gmail.com
EUfortrisomy21 jest społecznością rodziców osób z zespołem Downa, zjednoczonych w celu promowania praw osób z zespołem Downa w czterech priorytetowych obszarach: rozpoznawalność, przeciwdziałanie dyskryminacji, zdrowie, autonomia. EU for Trisomy 21 stworzyła platformę współpracy stowarzyszeń, obywateli i polityków pracujących wspólnie na rzecz obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa, w celu zwrócenia uwagi na niepełnosprawność intelektualną, a w szczególności na osoby z Trisomią 21.
ARGUMENTY NA KONFERENCJĘ W SPRAWIE PRZYSZŁOŚCI EUROPY
Ten dokument został stworzony w odpowiedzi na zapotrzebowanie obywateli, aby pomóc im w uczestnictwie w Konferencji dla Przyszłości Europy (COFEU) na rzecz osób z trisomią 21/ osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Poniżej znajdziesz kilka pomysłów, które możesz swobodnie wykorzystać, aby ożywić debaty toczące się na platformie Konferencji. Możesz je skopiować, zmodyfikować, dodać lub po prostu zainspirować się nimi.
Główną inspiracją dla tych argumentów jest Konwencja ONZ o prawach Osób Niepełnosprawnych, jak również Europejska Karta Praw Człowieka. Postanowiliśmy skupić się na czterech tematach, które są kluczowe dla UE dla osób z niepełnosprawnością intelektualną: reprezentacja, zdrowie, autonomia oraz przeciwdziałanie dyskryminacji. Jeśli masz więcej pomysłów na rzeczowe argumenty, skontaktuj się z nami, abyśmy mogli je dodać (antonio@eufortrisomy21.eu)
CHCEMY WIECEJ WIDOCZNOŚCI I ROZPOZNAWALNOŚCI osób z trisomią 21 /niepełnosprawnością intelektualną
– Osoby z trisomią 21/z niepełnosprawnością intelektualną nie są prawidłowo reprezentowane w sferze politycznej, na rynku pracy, jak również w mediach. To musi się zmienić! Bez rozpoznawalności osób z trisomią 21, niemożliwe jest stworzenie społeczeństwa integracyjnego. Unia Europejska musi sprawić, by osoby z niepełnosprawnością intelektualną były widoczne na wszystkich poziomach społeczeństwa.
– Prawdziwa reprezentacja osób z trisomią 21/niepełnosprawnością intelektualną jest drogą do uznania społecznego. Komisja Europejska musi zrozumieć, że pierwszym krokiem do integracji osób z zespołem Downa/niepełnosprawnością intelektualną w naszym społeczeństwie jest włączenie ich do dyskusji, możliwość wysłuchania ich potrzeb i zareagowania na nie, a także poszanowanie ich praw.
– Osoby z trisomią 21/niepełnosprawnością intelektualną są ignorowane w naszym kapitalistycznym społeczeństwie, w którym ceni się głównie produktywność. Parlament Europejski musi pracować nad integracją polityczną i społeczną osób z zespołem Downa/ niepełnosprawnością intelektualną, aby wprowadzić więcej człowieczeństwa w nasze lokalne i krajowe społeczności.
– Poprzez zwiększenie rozpoznawalności osób z zespołem Downa/niepełnosprawnością intelektualną i lepszą wiedzę na temat osób z trisomią 21/niepełnosprawnością intelektualną będziemy w stanie wyeliminować stereotypy i osądy które wciąż mają miejsce w Unii Europejskiej. Wierzymy, że Europa powinna pracować nad rozpoznawalnością i udziałem osób z zespołem Downa/niepełnosprawnością intelektualną w życiu naszych społeczności jako sposobem na to, by czuły się one bezpiecznie i włączone w społeczeństwo, które wciąż ich zbyt często dyskryminuje.
– Decydenci UE organizujący Konferencję powinni umożliwić osobom z zespołem Downa /niepełnosprawnością intelektualną aktywny udział w konsultacjach obywatelskich, oferując łatwe do nawigacji i tłumaczenia strony internetowe i aktywne włączanie ich do paneli.
CHCEMY WIĘCEJ ZDROWIA dla osób z trisomią 21/niepełnosprawnością intelektualną
– Unia Europejska musi inwestować w opiekę zdrowotną dla osób z trisomią 21/niepełnosprawnością intelektualną, aby pozostać wierną swoim podstawowym wartościom, takim jak godność ludzka i prawa człowieka.
– Stany Zjednoczone inwestują średnio mniej więcej 25 milionów euro rocznie na badania nad opieką zdrowotną dla osób z trisomią 21, podczas gdy Unia Europejska pozostaje daleko w tyle z kwotą zaledwie 3 mln euro rocznie. Ta ogromna różnica jest dowodem na brak politycznego zaangażowania w Unii Europejskiej i pokazuje, w jak niewielkim stopniu UE traktuje priorytetowo opiekę zdrowotną i przyszłą opiekę zdrowotną dla osób z trisomią 21.
– Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych „uznaje, że osoby niepełnosprawne mają prawo do korzystania z najwyższego osiągalnego standardu zdrowia bez dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność”. To Oznacza to, że Unia Europejska jest w takim samym stopniu zobowiązana do inwestowania w opiekę zdrowotną dla osób z trisomią 21/niepełnosprawnością intelektualną, tak samo jak w opiekę zdrowotną dla innych swoich obywateli.
CHCEMY WIĘCEJ AUTONOMII dla osób z trisomią 21/niepełnosprawnością intelektualną
– Unia Europejska musi wspierać medyczne programy badawcze i innowacyjne projekty społeczne, które rozwijają niezależność osób z trisomią 21.
– Wzywamy Unię Europejską do wspierania integracyjnych projektów społecznych oraz innowacyjnych medycznych programów badawczych o celach terapeutycznych. Osoby dotknięte chorobami neurodegeneracyjnymi powinny czuć się mile widziane w każdej części społeczeństwa i powinny mieć zapewnione środki do niezależnego życia, jak to tylko możliwe.
– Osoby z trisomią 21/niepełnosprawnością intelektualną mogą żyć niezależnie i jeśli chcą, powinno to być dla nich możliwe. Instytucje mogą być opcją, jeśli są dobrowolnie wybrane, ale nigdy nie powinny być jedyną opcją. Unia Europejska musi promować projekty niezależnego życia dzięki budżetowi europejskiemu.
– Unia Europejska musi respektować artykuł 19 Konwencji ONZ o prawach osób Osób Niepełnosprawnych, który odnosi się do osób z trisomią 21/ niepełnosprawnością intelektualną: „uznać równe prawo wszystkich osób niepełnosprawnych do do życia w społeczeństwie, do dokonywania wyborów równych i podejmą skuteczne i odpowiednie środki w celu ułatwienia pełnego korzystania przez osoby niepełnosprawne z tego prawa oraz ich pełnego włączenia i uczestnictwa we wspólnocie”.
– Jak każdy obywatel europejski, osoby z trisomią 21/ niepełnosprawnością intelektualną powinny „mieć możliwość wyboru miejsca zamieszkania oraz tego, gdzie i z kim mieszkają”, jak to jest bronione w artykule 19 Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach osób Niepełnosprawnych. Zwracamy się do Komisji Europejskiej, aby artykuł 19 stał się obowiązujący dla wszystkich członków Unii Europejskiej.
– Autonomia osób z trisomią 21/ niepełnosprawnością intelektualną jest prawem, które Unia Europejska musi respektować jak napisano w Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych „aby umożliwić osobom niepełnosprawnym osiągnięcie i utrzymanie maksymalnej niezależności, pełnej zdolności fizycznej, umysłowej, społecznej i zawodowej oraz pełnego włączenia i uczestnictwa we wszystkich aspektach życia”.
CHCEMY WIĘCEJ PRZECIWDZIAŁANIA DYSKRYMINACJI dla obywateli z trisomią 21/ niepełnosprawnością intelektualną
– Unia Europejska musi aktywnie promować prawa osób z trisomią 21/ niepełnosprawnością intelektualną. W rzeczywistości mają oni więcej trudności niż inni obywatele, aby bronić swoich praw. Strona Unii Europejsieja powinna działać tak, aby ich potrzeby stały się politycznie widoczne.
– Osoby z trisomią 21/ niepełnosprawnością intelektualną w Europie mają bardzo wysokie wskaźniki bezrobocia, wykluczenia społecznego, ubóstwa i dyskryminacji. Unia Europejska musi potraktować tę sytuację priorytetowo
– Nie ma danych na temat dyskryminacji osób z trisomią 21/ niepełnosprawnością intelektualną w Europie, podczas gdy powszechnie wiadomo, że nadal istnieje tak wiele sytuacji wskazujących na dyskryminację osób z niepełnosprawnością intelektualną we wszystkich sektorach społeczeństwa: zatrudnienie, mieszkalnictwo, edukacja, zdrowie, … Unia Europejska musi wykazać się wolą polityczną, aby zapewnić, że prawa osób z zespołem Down/ niepełnosprawnością intelektualną są respektowane. Zaczyna się to od zorganizowania zbierania danych na temat dyskryminacji, aby dowiedzieć się, jak można poprawić sytuację.
– 4 października Komitet ONZ ds. Praw Osób Niepełnosprawnych wyraził zaniepokojenie „Negatywnymi stereotypami na temat osób niepełnosprawnych, zwłaszcza tych, które dotyczą osób autystycznych i osób z niepełnosprawnością psychospołeczną, niepełnosprawnością intelektualną i zespołem Downa. Dewaluacja osób z niepełnosprawnością poprzez politykę i praktyki, które leżą u podstaw prenatalnych badań genetycznych w kierunku upośledzenia płodu, w szczególności dotyczących trisomii-21, autyzmu i wykrywania głuchoty u noworodków;”. Unia Europejska musi opowiedzieć się za prawami osób z Dewaluacja osób z niepełnosprawnością poprzez politykę i praktyki, które leżą u podstaw prenatalnych badań genetycznych w kierunku upośledzenia płodu, w szczególności dotyczących trisomii-21, autyzmu i wykrywania głuchoty u noworodków;”. Unia Europejska musi opowiedzieć się za praw osób z niepełnosprawnością i zastosować się do uwag Komitetu Narodów Zjednoczonych ds. Praw Osób Niepełnosprawnych i zastosować się do uwag Komitetu Narodów Zjednoczonych ds. Praw Osób Niepełnosprawnych
Oryginalna wersja dokumentu: Arguments for the Conference for the Future of Europe – Dokumenty Google