Witamy w L'Arche Wrocław

Jesteśmy wspólnotą, która łączy tradycyjny model L’Arche polegający na tworzeniu domów o charakterze rodzinnym (‘Tęcza’ oraz ‘Dąb Mamre’) z nowatorskim pomysłem wspólnoty sąsiedzkiej mieszkań chronionych (‘Przystań Nadziei’). Nasi domownicy i mieszkańcy, obecnie ponad dwadzieścia osób z niepełnosprawnością intelektualną, to wiele indywidualnych historii, doświadczeń i wyzwań każdego dnia. Codziennie dbamy o to, aby każdy z nich miał nie tylko zapewnioną podstawową opiekę, ale też aby czuł się ważny, akceptowany i potrzebny. Staramy się, aby poprzez małe i duże kroki wszyscy mogli się rozwijać. Czasami obserwujemy to z dnia na dzień, a czasami na przestrzeni kilku miesięcy, a nawet lat.

Ważne jest dla nas to, że Wspólnota nie stoi w miejscu. Jej istotą nie jest tylko wspólne spędzanie czasu, ale wykorzystywanie go tak, aby służył rozwojowi nas wszystkich, bowiem

„Nikt nie jest tak słaby, aby nie pomóc innym i nikt nie jest tak silny, aby nie potrzebował pomocy.”

Nasza historia

Jak zwykle zaczęło się od marzenia. Pierwsze spotkanie przedstawiające ideę L’Arche potencjalnym członkom grupy założycielskiej miało miejsce we wrześniu 1995r. Po kilku latach regularnych spotkań, Wspólnota we Wrocławiu została zaakceptowana jako projekt L’Arche. Było to w listopadzie 1998 roku.

Minęło jeszcze kilka lat by powstał dom Tęcza (oficjalne otwarcie – maj 2003r) i kolejne 10 lat by w październiku 2014 powstało Centrum Dydaktyczno-Opiekuńcze, w którym mieści się kolejny dom (Dąb Mamre) oraz wspólnota sąsiedzka mieszkań chronionych (Przystań Nadziei). Miejsca w których tętni życie i bez przerwy realizowane są wspaniałe pomysły i inicjatywy/projekty.

W listopadzie 2017 roku nasza wspólnota zyskała status wspólnoty zatwierdzonej w Federacji L’Arche, co oznacza pełne włączenie w decyzje dotyczące Federacji na poziomie międzynarodowym. Nie pozostaje nam więc nic innego jak budowanie więzów solidarności ze wspólnotami na całym świecie by wspólnie zmieniać go na lepszy!