O Nas

L’Arche to miejsce gdzie osoby z niepełnosprawnością intelektualną i osoby intelektualnie sprawne dzielą razem życie codzienne, pracę i wypoczynek oraz budują relacje przyjaźni.

Wspólnota L’Arche często składa się z kilku domów, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnością, czasem warsztatów terapii zajęciowej lub miejsc pracy wspomaganej oraz kręgu przyjaciół. Atmosfera rodzinna wspólnot pozwala każdemu – bez względu na to, czy jest pełnosprawny czy nie – czuć się ‘u siebie’, rozwijać swoje talenty, budować więzi przyjaźni i zwyczajnie cieszyć się życiem. Członkowie wspólnoty współuczestniczą w podejmowaniu decyzji i każdy, w miarę swoich możliwości, ma szansę budować wizję rozwoju wspólnoty i decydować, w jakie działania wspólnota się angażuje. 

L’Arche łączy rodzinną atmosferę z fachową opieką i profesjonalną pomocą poprzez zatrudnianie asystentów i specjalistów. Wspólnoty są nie tylko miejscem, gdzie każdy może poczuć się akceptowany, ale także są to miejsca modlitwy i wsparcia dla rodzin i przyjaciół, wolontariuszy oraz zaangażowania na rzecz sąsiadów, parafii i innych wspólnot lokalnych.

Na świecie istnieje obecnie ponad 150 wspólnot w 40 krajach na 6 kontynentach. Wszystkie te wspólnoty są częścią Międzynarodowej Federacji.

L’Arche w Polsce istnieje od 1981 roku. Obecnie składa się z 4 wspólnot, 1 projektu nowej wspólnoty i kilku nowych grup założycielskich.

Scroll to top
Nasi darczyńcy