60 rocznica istnienia L'Arche
Refleksja nad duchowością
Za nami dwa etapy procesu.
Zobacz, czy Cię poruszają te wypowiedzi...
W rozpoczynającym się roku 2024 przypada 60 rocznica powstania Międzynarodowej Federacji L’Arche. Mamy nadzieję, że będzie to okazja do wartościowej refleksji nad tożsamością L’Arche, na którą składają się cztery jej wymiary: wspólnotowy, duchowy, profesjonalny i społeczny. Wszystkie wymiary są ważne, ale wymiar duchowy ma szczególne znaczenie, ponieważ we współczesnym świecie rzadko mówi się o duchowości. Często zagadnienia duchowe opisywane są za pomocą archaicznych terminów, które mogą być niezrozumiałe. Cenne i wartościowe byłoby gdyby udało się nam nadać duchowości współczesny i powszechnie zrozumiały wymiar. Spróbujmy podjąć próbę nazwania tego co dla nas ważne w powszechnie zrozumiałym języku, który będzie ułatwiał wymianę myśli i stwarzał warunki do tworzenia trwałych relacji międzyludzkich. Nie jest to zadanie łatwe. Tym niemniej uzasadnionie wydaje się oczekiwanie, że nasza wrażliwość i zdolności do poszukiwania wzajemnego porozumienia przyniosą wartościowe i trwałe efekty.
Wymagający proces porozumienia i komunikacji podzielony jest na kilka etapów i będzie trwać rok. Podsumowanie każdego etapu prac będziemy publikować na naszej stronie internetowej.
Potrzebujemy usłyszeć Twój głos!
Poniżej opis tego czego można się spodziewać w trakcie naszej refleksji nad duchowością:
I etap: styczeń – marzec (do Wielkanocy) – dzielenie się osobistym doświadczeniem. Na tym etapie zależy nam na tym, żeby unikać polemik i koncentrować się na uważnym słuchaniu tego co do siebie mówimy. Dobrze będzie, jeżeli skoncentrujemy się przede wszystkim na próbach odpowiedzi na następujące pytania:
1. Co oznacza dla mnie duchowość, życie wewnętrzne, poszukiwanie sensu? Jak/w czym się przejawiają w moim życiu?
2. W jaki sposób moja duchowość pomaga mi radzić sobie w życiu?
II etap: kwiecień – czerwiec (do rozpoczęcia letnich wakacji) – przekazywanie informacji na temat tego w jaki sposób przeżywamy swoją duchowość funkcjonując w L’Arche. Odpowiadać będziemy na pytania:
1. Co w praktykach/zwyczajach/rytuałach związanych z przeżywaniem duchowości w L’Arche wspiera i karmi moją duchowość, a co przeszkadza mi się zaangażować i wzrastać w tym obszarze? Proszę pamiętać, że wartość udzielonej odpowiedzi wynika z jej szczerości. Nie ma możliwości udzielenia błędnej odpowiedzi.
2. Jakie praktyki w L’Arche powinniśmy wspierać i rozwijać, by wspólnie tworzyć środowisko sprzyjające wspieraniu głębokiej i włączającej duchowości? Czy/gdzie te praktyki mają swoje odniesienie w Karcie L’Arche? Jeżeli możesz to podaj, proszę, przykłady ilustrujące Twoją wypowiedź.
III etap: wrzesień/październik – spotkanie reprezentantów lokalnych. Wymiana informacji o tym, co zostało wypracowane lokalnie i pierwsza próba odpowiedzi: co z tego wynika dla sposobu funkcjonowania L’Arche Polska.
Na podstawie zebranych materiałów zespół zadaniowy przygotuje dokument opisujący jak rozminiemy duchowość i jak możemy pomagać sobie w przeżywaniu naszej duchowości w L’Arche.
IV etap (od 4 do 6 tyg. od spotkania reprezentantów lokalnych)
Przygotowany zostanie dokument podsumowujący wyniki refleksji nad duchowością, który zostanie ponownie skonsultowany z osobami uczestniczącymi w całym procesie. Po uzgodnieniu, że treść dokumentu odzwierciedla rzetelnie nasze rozumienie i sposób przeżywania wymiaru duchowego działalności L’Arche, stanie się on zapisem referencyjnym określającym nasze postrzeganie duchowości.
Mamy nadzieję, że jak najwięcej osób wyrazi wolę uczestnictwa w pierwszym etapie procesu refleksji nad duchowością.
Zapraszamy do udziału w pierwszym etapie tego procesu
poprzez podzielenie się z nami odpowiedziami na pytania:
Respektując rytm naszych domów, warsztatów i większych społeczności, w niektórych miejscach jesteśmy gotowi na kolejne refleksje, a w innych jeszcze ich dobrze nie rozpoczęliśmy, dlatego zdecydowanie nie jesteśmy gotowi na dogłębne podsumowania. Tam gdzie proces się rozpoczął, zdecydowanie czuliśmy pozytywna energię wokół tego ważnego dla nas tematu i wdzięczność za możliwość lepszego się poznania w grupach, w których się dzieliliśmy. Dlatego nie chcemy zatrzymywać tych, którzy są gotowi, by naszą refleksję przełożyć z poziomu osobistego doświadczenia na poziom doświadczenia grupowego, dlatego…