Niedziela L’Arche w parafii św. Mikołaja w Gdyni

W niedzielę 19 maja w parafii p.w. św. Mikołaja w Gdyni, mieliśmy możliwość, by podczas każdej Mszy św. zaprezentować Wspólnotę L’Arche.  Razem z naszymi gośćmi ze wspólnoty poznańskiej i wrocławskiej udało nam się to wszystko dobrze przygotować i przedstawić. Była to też okazja do pogłębienia więzi pomiędzy przedstawicielami naszych wspólnot.

Już w sobotę po południu grupa gdyńska zebrała się, żeby przećwiczyć scenkę, którą chcieliśmy przedstawiać podczas każdej Mszy św. Scenka ta została stworzona we wrocławskiej wspólnocie kilka lat temu. Jest bardzo prosta, a jednocześnie przejrzysta i głęboka w swoim przekazie. Postanowiliśmy ją wykorzystać również u nas w Gdyni.

Po kilku próbach byliśmy gotowi, by spróbować już tego samego dnia przedstawić scenkę w kościele podczas Mszy św. o 18.30. Udało się i było pięknie!

 

Po Mszy św. byliśmy zaproszeni na kolację przez ks. Proboszcza Jacka. Czekaliśmy również na naszych gości: Krysię, Marka i Macieja z Poznania oraz Piotra i Marcina ze wspólnoty wrocławskiej.

W niedzielę od pierwszej Mszy św. o godz. 8.00 do ostatniej o 18.30 z pełnym zaangażowaniem prezentowaliśmy L’Arche.

Na początku Ania mówiła kilka słów o L’Arche w Polsce i na świecie oraz o tym, co jest istotą w tej międzynarodowej wspólnocie. Po krótkim komentarzu odgrywaliśmy scenkę, a na koniec raz przedstawiciele L’Arche z Poznania, a raz z Wrocławia opowiadali  o swoim doświadczeniu bycia, życia i pracy we wspólnocie. 

 

 

Mogliśmy się również włączyć w służbę liturgiczną jako ministranci i asysta liturgiczna dziewcząt. Panowie z L’Arche nie zawiedli, a na Mszy o 13.00 okazało się, że nasza Oliwia i Krysia z Poznania również świetnie sobie poradziły. Na żadnej Mszy nas nie zabrakło! Wszyscy byli bardzo zorganizowani i zaangażowani.

 

O godzinie 15.00 w parafialnej kawiarni mogliśmy również zorganizować spotkanie o L’Arche, ale przede wszystkim przybliżaliśmy i wspominaliśmy Jeana Vanier, który 7 maja skończył swoją ziemską pielgrzymkę.

Informacje o życiu Jeana, jego działalności i przesłaniu, były przeplatane opowieściami osób, które go osobiście spotkały. Później był też czas na ciekawe rozmowy przy kawie i słodkich przekąskach oraz czas na poznawanie ludzi, którzy przyszli dowiedzieć się czegoś o L’Arche i jej założycielu.

Dzięki uprzejmości ks. Jacka była również przeprowadzona zbiórka na wsparcie budowy naszego nowego domu w Gdyni. Bardzo jesteśmy wdzięczni za otwartość i hojność księży oraz parafian. Dziękujemy za gościnność, zaufanie, dobre słowo i ogromną życzliwość.

Po intensywnej niedzieli, wykrzesaliśmy jeszcze trochę sił, by w poniedziałek rano pojechać na budowę i spojrzeć na nią „okiem” mieszkańców L’Arche z Poznania i Wrocławia. Dom pięknieje z dnia na dzień. Już tylko czekamy, kiedy jego mury zaczną tętnić życiem.

Scroll to top
Poprzez fundację FaniMani wspierają nas...