PRZYJMUJEMY POMOC I POMAGAMY INNYM
OPIS ZADANIA:
Od 01 stycznia 2023 r. do 31 marca 2026 r. Wspólnoty L’Arche Poznań i L’Arche Gdynia realizują projekt „PRZYJMUJEMY POMOC I POMAGAMY INNYM – Tworzenie trwałych podstaw prowadzenia godnego życia przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną poprzez partnerskie relacje wszystkich podmiotów wspierających”.
Celem projektu jest zapewnienie opieki i inspirowanie wzrostu samodzielności życia osób z niepełnosprawnością mieszkających w trzech domach Fundacji L’Arche w Poznaniu u Gdyni, poprzez zapewnienie usług asystenckich, opiekuńczych, specjalistycznych i bytowych, umożliwienie prowadzenia niezależnego życia, aktywizację społeczną, nabywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania i prowadzenia aktywnego życia.
Celem planowanych działań jest:
- zapewnienie opieki osobom z niepełnosprawnością intelektualną w niewielkich domach prowadzonych przez Fundację L’Arche, które są miejscem ich stałego zamieszkania, poprzez wsparcie asystenckie, opiekuńcze, specjalistyczne i bytowe;
- priorytetem działania jest uwzględnienie indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia każdej osoby uczestniczącej w realizacji projektu, w tym w szczególności, prawa do swobody wyboru, zachowania intymności i godności oraz poczucia bezpieczeństwa;
- umożliwienie osobom z niepełnosprawnością intelektualną maksymalnego stopnia niezależnego funkcjonowania, stworzenie jak najlepszych warunków i rozwijanie możliwości uczestnictwa we wszystkich przejawach życia społecznego oraz wypełniania ról społecznych i wzmacnianie sprawności wykonywania czynności,
- zapewnienie warunków samorealizacji i doskonalenie sposobów radzenia sobie z ograniczeniami wynikającymi z doświadczanej niepełnosprawności.
Cele projektu będą realizowane poprzez uczestnictwo w rehabilitacji w 3 domach – placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, w Poznaniu i Gdyni. Beneficjentami będzie 17 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, którzy otrzymają kompleksowe, całodobowe wsparcie od personelu i wolontariuszy.
Jesteśmy u siebie!
OPIS ZADANIA:
Od 01 kwietnia 2020 r. do końca marca 2023 r. Fundacja L’Arche Warszawa zrealizowała projekt „Jesteśmy u Siebie. Współzależność i podejmowanie odpowiedzialności drogą ku dojrzałości osób z niepełnosprawnością intelektualną”.
Celem projektu było zwiększenie samodzielności osób z niepełnosprawnością, a w szczególności umożliwienie i wspomaganie niezależnego życia, aktywizacja społeczna, nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania.
Beneficjenci projektu otrzymali dzienne i nocne wsparcie asystentów oraz szereg warsztatów aktywizujących społecznie i zawodowo (ceramika, muzykoterapia, warsztaty malarskie, rękodzieło, ogrodnictwo, warsztaty fotograficzne i filmowe, warsztaty teatralne i inne). Realizowane było również indywidualne wsparcie psychologiczne, trening integracji sensorycznej oraz opieka pielęgniarska. Dla każdego z beneficjentów opracowany został indywidualny plan działania.

Razem możemy więcej!
OPIS ZADANIA:
Od 01 czerwca 2022 do końca marca 2023 Fundacja L’Arche Wspólnota we Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie zrealizowały projekt „Razem Możemy Więcej”, mający na celu zwiększenie samodzielności osób z niepełnosprawnością (umowa nr ZZO/000421/6/D).
Celem projektu było zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych (ON), a w szczególności umożliwienie i wspomaganie niezależnego życia, aktywizacja społeczna i zawodowa, nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania, umiejętności sprawnego komunikowania się z otoczeniem oraz funkcjonowania w różnych środowiskach i rolach społecznych.
W ramach projektu asystenci towarzyszyli osobom z niepełnosprawnością i ich rodzinom w ich miejscu zamieszkania i środowisku lokalnym kilka godzin w tygodniu niosąc wsparcie w codziennych sprawach bytowych, w podstawowych obszarach umiejętności życiowych tj.: samoobsługa, prace domowe, relacje z otoczeniem, umiejętność wypoczynku, praca zawodowa. Usługi asystencjo osobistej odpowiadają na zdiagnozowane potrzeby wsparcia beneficjentów i mają charakter praktyczny, odbywają w naturalnych warunkach: w urzędach, placówkach zdrowia, sklepach, instytucjach kultury, na stanowisku pracy, w mieszkaniu beneficjenta. Osobom, które ze względu na pandemię COVID -19, nie zdecydowały się na bezpośredni kontakt z asystentem, zapewnione zostało wsparcie w formie zdalnej. Dodatkowo, udzielane było indywidualne wsparcie psychologiczne. Dla każdego z beneficjentów opracowany został indywidualny plan działania.