Formacja w Gnieźnie

Od 17 do 21 września w Centrum Edukacyjno – Formacyjnym w Gnieźnie miała miejsce formacja liderów Wspólnoty L’Arche w Polsce, mająca troszkę charakter międzynarodowy. Uczestnikami było prawie 30 osób z Polski, Ukrainy, Litwy i Czech, niosących różne odpowiedzialności w swoich wspólnotach L’Arche

Za przygotowanie programu formacji była odpowiedzialna Christine Bruggeman, która jest Międzynarodowym Koordynatorem Formacji w L’Arche, a od strony organizacyjnej za formację odpowiadała Barbara Wójcik – Dyrektor Krajowy L’Arche w Polsce wraz ze wspólnotą poznańską.

Nasze trzy pełne dni były wypełnione wspólną pracą, spotkaniami oraz modlitwą. Dzieliliśmy  się również doświadczeniem, refleksjami oraz mieliśmy wiele możliwości by lepiej się poznać.

Bardzo ważna  była dla nas tematyka Tożsamości i Misji L’Arche, gdyż odnalezienie w tym siebie w pełni i prawdziwie jest możliwe dopiero wtedy, gdy sami wiemy kim jesteśmy. Kluczowe były dla nas pytania: dlaczego wybraliśmy L’Arche, dlaczego zostaliśmy we wspólnocie, czego tu szukamy oraz czy potrafimy nazwać nasze najgłębsze pragnienia? Istotne są odpowiedzi na te pytania, ponieważ pomagają nam odkryć kim jesteśmy, a wiedza na ten temat jest ważna, bo to właśnie my tworzymy L’Arche i mamy wpływ na funkcjonowanie naszych wspólnot. To był fundament do dalszych spotkań i warsztatów, poprzez które pogłębialiśmy tematy związane z przywództwem w duchu służby, budowaniem zespołu (tu warsztaty poprowadziła Kasia Szubielska – Dyrektor L’Arche w Poznaniu) oraz inkluzją wszystkich członków wspólnoty, a przede wszystkim osób z niepełnosprawnością intelektualną (warsztaty dotyczące tego tematu poprowadziła Agnieszka Karolak  – Dyrektor z L’Arche we Wrocławiu).

Każdy nasz dzień rozpoczynał się spotkaniem w małych grupach, gdzie wzajemnie ubogacaliśmy się refleksją nad treścią Ewangelii z danego dnia. Natomiast w czwartkowy poranek podczas Eucharystii, pogłębialiśmy przesłanie związane z ewangelicznym wydarzeniem dotyczącym umywania nóg.

Centrum Edukacyjno – Formacyjne było miejscem bardzo sprzyjającym naszym spotkaniom, pracy w grupach i modlitwie. Bardzo jesteśmy wdzięczni wszystkim osobom z Centrum za życzliwość, gościnność i troskę.