Jaka rola Oliwii, z jakiego spektaklu najbardziej utkwiła wam w pamięci?
Marzenka: W spektaklu „Moja sprawa”, grała inspicjentkę.
Tomek: Oliwia siedziała na krześle, myślała i czytała swoją wersję, którą sama zapisała na kartce.
Zbyszek: To była rola, która była najbliższa natury Oliwii. To nie jest rola wymyślona na papierze. Sztukę „Moja sprawa” napisał Radek Paczocha, ale takiej postaci jaką gra Oliwa on nie wymyślił, ta rola pojawiła się podczas prób z reżyserką Iwoną Siekierzyńską. Oliwia przynosiła na spotkania zeszyty, gdzie zapisywała hasłowo to o czym rozmawialiśmy i definicje, potem nam to czytała. Jej postać wyszła z jej zeszytu. Można powiedzieć, że jest inspicjentką, też czuwa nad przebiegiem i organizacją spektaklu. Ten spektakl, tak jakby wychodził spod jej pióra.
Marzenka: W „Uczcie Hamleta”, Oliwia była królową Gertrudą.
Renia: Była matką Hamleta.
Ania: Gra jeszcze w „Instytucie Pana B”.
Zbyszek: Ma konkretne imię Oli, jest podopieczną całodobowego instytutu wychowawczego.
Jakie są mocne strony Oliwii jako aktorki?
Tomek: Oliwia grała super, z charakterem i z pałerem, jest świetną aktorką teatralną i filmową.
Ania: Oliwia jako Gertruda była mocna.
Marzenka: Powiem wam szczerze, że ja nie lubiłam tej postaci, tej Gertrudy, którą grała Oliwia.
Zbyszek: Oliwia Gertrudę gra gestem, ruchem. Gertruda jest mocna, ale też złożona, wewnętrznie skonfliktowana. W sposobie chodzenia, poruszania się, w tym spojrzeniu Oliwii widać, że coś jest co Gertrudę zjada od środka, nie potrafi sobie z tym poradzić, ani wyrazić tego.
Marzenka: Tu się ze Zbyszkiem zgadzam.
Adam: Oliwia zawsze przychodzi do nas z pomysłami, ma taki szczególny charakter, że lubi opowiadać co się dzieje w świecie, z kim się spotyka. Mogę powiedzieć, że Oliwia duży postęp zrobiła z dykcją, z pisaniem, no potrafi być aktorką.
Jak Oliwia się zmienia, ewoluuje jako aktorka przez lata uczestniczenia w teatrze?
Zbyszek: Do zespołu włączała się stopniowo, na początku grała w etiudach, które pisała Ania, zastępowała koleżanki, które nie mogły zagrać i tak powoli wyrosła jako aktorka. Jej najważniejsze role i postaci, w które się wciela mają dużo wspólnego z Oliwią. One wynikają z tego co ona wnosi, kim jest prywatnie. Jest ciekawą osoba, oryginalną, powiedziałbym odrębną. Oliwia ma swój świat, jest charakterystyczna. Ma swoje zachowania, nawyki, które ją odróżniają, ale jednocześnie nie ukrywa się z tym i to jest jej siła. I począwszy od „ Mojej sprawy” zacząłem to przenosić do spektakli, to co Oliwia sobą reprezentuje.
Jaką jest koleżanką?
Ania: Fajną.
Zbyszek: Z charakterem.
Tomek: Ładna, zgrabna, zdolna do wszystkiego.
Marzenka: Jest dobrą koleżanką, dogadujemy się. Miła, sympatyczna, uśmiechnięta.
Zbyszek: Powiedziałbym zorganizowana, przygotowana.
Ariel: Dobrze jest.
Marcin: Wspaniała laska.
Zbyszek: Jeszcze dodam, że Oliwia jest podróżnikiem – i takim lokalnym, i po świecie. Nawet jak przychodzi do nas na zajęcia, zawsze chodzi swoimi ścieżkami, nie tak jak wszyscy.
Już niebawem w marcu 2021 odbędzie się premiera filmu fabularnego pt. „Amatorzy” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej. Oliwia i aktorzy teatru BRO są bohaterami i aktorami w filmie, grają ramię w ramie z profesjonalnymi aktorami.
Teatr Biuro Rzeczy Osobistych
Reżyser: Zbigniew Biegajło
Aktorzy: Anna Kujawska, Marzena Gajewska, Renata Klinkosz, Oliwia Cubala, Adam Siekierzyński, Tomasz Macniak, Marcin Wenta, Ariel Wojtanik, Zbigniew Biegajło
Zdjęcia: Gaba Kucz