Wolontariat - podaj dalej

 

Oprócz zajęć edukacyjnych „Ja, Ty, ONI” oraz „Razem zmieniamy świat” skierowanych do uczniów przedszkoli i szkół podstawowych w 2020 roku zaczęliśmy też prowadzić zajęcia dla przyszłych młodych wolontariuszy.

W pilotażowym projekcie wzięli udział młodzi ludzie (w wieku od 12 do 18 lat) z Dolnego Śląska. Przeprowadziliśmy cykl 9 zajęć (ze względu na obecną sytuację) w formie spotkań zdalnych z uczniami trzech dolnośląskich szkół. Zajęcia prowadziły trenerki na co dzień pracujące z osobami z niepełnosprawnościami.

Młodzież mogła dowiedzieć się jak wygląda ich codzienne życie. Poznali też najważniejsze zasady dotyczące zachowania się i komunikowania z osobami z niepełnosprawnościami zarówno sensorycznymi jak i z niepełnosprawnością intelektualną.

 

Częścią projektu były również rozmowy o samotności młodych ludzi uznanej za jedno z najpoważniejszych współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych i roli, jaką może pełnić wolontariat w procesie jej przełamywania.

 

Rozmowy zostały zarejestrowane w formie cyklu 4 podcastów a dodatkowo powstała zamknięta grupa na FB, gdzie młodzi ludzie mogli porozmawiać o tematach poruszanych w trakcie rozmów.

 

 

Projekt „Rozwój kompetencji społecznych poprzez wolontariat jako sposób na radzenia sobie z zagrożeniami cywilizacyjnymi” został dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Seria podcast’ów pt. „Iloraz serca: Spotkania od serca”

 

Nasi goście podzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą, a przede wszystkim sercem. Rozmawialiśmy z nimi o młodości, wolontariacie, samotności, wirtualnej rzeczywistości i jak się w tym wszystkim nie pogubić.

 

 

I rozmowa

 

Z naszymi potrzebami jest jak z komorami serca. Serce ma cztery komory, a dusza niezależnie od tego, czy młoda, czy już dojrzała ma cztery podstawowe potrzeby: wartości, miłości, miejsca i przeznaczenia oraz aprobaty. Czy w dobie tak mocno rozwiniętych technologii jesteśmy w stanie za ich pomocą zaspokoić te potrzeby? Czy wirtualna przyjaźń, miłość, akceptacja da nam to samo, co miłość i przyjaźń w realu?

Na te i nie tylko te pytania odpowiada podczas naszego pierwszego “Spotkania od Serca” Iwona Eifling – Dyrektor Projektu 29:11 Stowarzyszenia Fala

 

 

II rozmowa

 

Kolejne „Spotkanie od Serca”, to rozmowa o samotności, wolontariacie i młodych ludziach.

Zobaczyć samotność młodego człowieka wcale nie jest łatwo. Często jest ona zakamuflowana, bywa efektem innych trudności i problemów. Młody człowiek zapytany wprost “Czy jesteś samotny?” często odpowiada, że nie. Samotność jest ukryta. Częściej powiemy, nie chcę, nie potrzebuję, izoluję się, świat za dużo ode mnie wymaga. I rzeczywiście, wiele z tych wymagań jest nierealnych i wręcz niepotrzebnych do spełnienia. MAMY BYĆ SOBĄ!

O tym, jak być sobą i jak znaleźć siebie w tym szalonym świecie, opowiada Krystyna Pawelec, psycholog pracująca z dziećmi, młodzieżą i rodzinami.

 

 

III rozmowa

 

Zapraszamy do wysłuchania trzeciej rozmowy „Spotkań od serca”- o młodości i samotności nastolatków z perspektywy rodzica.

W byciu z młodym człowiekiem niezwykle ważna jest wrażliwość i intuicja rodzica. Młodzi ludzie wciąż potrzebują wsparcia i rozmowy, a rodzice są dla nich nadal ważni i potrzebni. O tym jak to jest, być dzisiaj rodzicem nastolatka opowiada Agnieszka Bednarek, pedagog, socjo- i psychoterapeutka, a przede wszystkim mama nastoletnich dzieci.

 

 

IV rozmowa

 

Ostatnia rozmowa „Spotkań od serca” to spotkanie z Martyną i Michałem, młodymi osobami, którym kilka lat wcześniej przygoda z wolontariatem pomogła zrozumieć czego szukają w życiu. Oboje zostali asystentami we wrocławskiej wspólnocie L’Arche i wspierają w rozwoju osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

 

 

 

Jeżeli chciałbyś lub chciałabyś porozmawiać o samotności, wolontariacie i świecie wirtualnym możesz też dołączyć do naszej grupy na FB „Iloraz serca” – Facebook – Zapraszamy