Przecieramy szlaki wiedzy na temat potrzeb mieszkaniowych dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną w Opolu i w powiecie opolskim. Od początku czerwca prowadzimy badania wśród OzNI mieszkających w Domach Pomocy Społecznej, domach rodzinnych i Domach L’Arche w Polsce. To pierwsze tego typu badanie na tak dużą skalę w naszym regionie.
Kwestionariusze wywiadów z dorosłymi OzNI zostały opracowane przez pracowników Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego oraz w konsultacji ze specjalistami – pedagogami specjalnymi i psychologami.
Za nami m.in. badania ankietowe w Domach Pomocy Społecznej w Czarnowąsach, Koźlu, Sławięcicach oraz w Prószkowie. O swojej sytuacji i potrzebach opowiedzieli nam też podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy Magnolia w Opolu. Ponieważ naszym celem jest powstanie w Opolu Domu L’Arche, nie mogło zabraknąć wywiadów z mieszkańcami takich domów funkcjonujących w kraju. O codzienne obowiązki, relacje, sposób spędzania wolnego czasu i marzenia pytaliśmy mieszkańców Domów L’Arche we Wrocławiu, w Warszawie, Gdyni i Śledziejowicach. Otrzymaliśmy wiele cennych uwag i wyciągamy wnioski, jak tworzyć miejsce zamieszkania dla Oz NI.
Badanie potrzeb to też poznanie historii życia wielu ludzi. Towarzyszą nam wtedy radości, ale też wzruszenie. Jedno z nich pojawiło się kiedy padła odpowiedz na pytanie: jakie masz marzenie? Uśmiechnięta pani Krystyna, która od 7. roku życia przebywała w różnych Domach Pomocy Społecznej odpowiada „Umrzeć i jeszcze raz się narodzić żeby mieć, inną lepszą mamę, tatę i inna rodzinę. Mieć inne życie”. „Chciałabym chodzić na grób mojego taty, ale mieszkam za daleko. Jestem z Mazur” – mówi nam Agata, która zamieszkuje jeden z domów pomocy społecznej w powiecie opolskim. W naszym badaniu na temat potrzeb mieszkaniowych swoich dorosłych dzieci udział biorą także rodzice. Nie jest to łatwy dla tej grupy badanych temat. Wskazuje na to liczba rodziców odmawiających odpowiedzi na bardzo kluczowe pytanie: Jak widzi Pani/Pan przyszłość swojego syna/córki/podopiecznego? Gdzie chciał(a)by Pani/Pan, żeby syn/córka/podopieczny zamieszkało w przyszłości? Często powodem, dla którego rodzic nie podejmuje próby planowania miejsca zamieszkania, jest brak perspektyw…
Celem naszych wywiadów jest uzyskanie informacji o zapotrzebowaniu na wsparcie dla rodziców/opiekunów w zakresie sprawowania opieki nad dorosłymi osobami z NI. Na podstawie wywiadów z rodzicami tworzymy bazę danych na temat potrzeb i przyszłości dorosłych Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.