Budujemy nowy dom dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w Śledziejowicach

Pierwszy dom dla osób z niepełnosprawnością intelektualną powstał w podkrakowskich Śledziejowicach w roku 1981. Zakup budynku został sfinansowany z darowizn od innych podobnych domów zrzeszonych w międzynarodowej Federacji L’Arche oraz przy wsparciu kardynała Franciszka Macharskiego. Pierwsi domownicy zamieszkali w niewielkim budynku z początku XX wieku, który nie posiadał nawet bieżącej wody.

Wkrótce dom został rozbudowany i wyposażony w niezbędne środki umożliwiające mieszkańcom godne codzienne życie. Obok domu w garażu i budynku gospodarczym powstał Warsztat Terapii Zajęciowej, w którym mieszkańcy podjęli codzienną pracę przy wytwarzaniu między innymi świec, ikon oraz różnego rękodzieła.

W 2001 roku warsztat został przeniesiony do nowego budynku w pełni dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnością budynku. Następnie w 2014 roku zakończyła się budowa Środowiskowego Domu Samopomocy. W obu tych ośrodkach w Śledziejowicach z codziennego wsparcia w korzysta ponad 60 osób z niepełnosprawnością intelektualną lub fizyczną, z zaburzeniami psychicznymi, spektrum autyzmu i po urazach neurologicznych.

Od powstania domu minęło 40 lat a mieszkańcy, którzy w latach 80-tch znaleźli w Śledziejowicach swoje miejsce, dziś są już osobami starszymi, niektórzy poruszają się na wózkach, inni potrzebują dużego wsparcia w codziennym życiu. Niestety ten stary budynek nie ma technicznych możliwości, aby skutecznie zlikwidować w nim bariery architektoniczne. Stąd Fundacja L’Arche podjęła decyzję o budowie nowego domu w pełni dostępnego i przyjaznego dla wszystkich mieszkańców.

Ma to być dom parterowy spełniający wymagania przepisów dotyczących domów pomocy społecznej. Budynek będzie złożony z dwóch segmentów mieszkalnych dysponujących łącznie 19 pokojami oraz kaplicą. Każdy z segmentów ma mieć osobne wejście oraz część wspólną: kuchnię, jadalnię i salon z dużym tarasem wraz z zapleczem gospodarczym i technicznym. Wszyscy mieszkańcy będą mieli pokoje jednoosobowe wraz ze łazienką oraz indywidualnie dostosowanym wyposażeniem. Dom będzie położony w sąsiedztwie Warsztatu Terapii Zajęciowej, więc mieszkańcy łatwo będą mogli korzystać z różnych form terapii.

  • wysokość budynku: 7,65m
  • długość budynku: 66,10m
  • szerokość traktu budynku: 19,77m
  • powierzchnia użytkowa budynku: 778,65m2

 


Już mamy:

  • działkę budowlaną,
  • projekt budowlany,
  • pozwolenie na budowę,
  • kosztorys budowlany na kwotę ok. 5 milionów złotych.

 

 

Wpłaty na budowę można kierować bezpośrednio na nasze konto:

Fundacja L’Arche – Wspólnota w Śledziejowicach
Nr konta: 86 1240 5080 1111 0000 5197 9865 (PEKAO S.A.
O/Wieliczka).

Zachęcamy też do przekazywania nam 1% podatku: KRS 0000054452, cel szczegółowy: Śledziejowice

Dane adresowe:

Fundacja L’Arche
Śledziejowice 336
32-020 Wieliczka
tel.: +48 12 288 24 70
email: sledziejowice@larche.org.pl

Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.facebook.com/sledziejowice.larche/.

dom