Zadania projektowe

Jestem! Zobacz mnie.

Jesienią 2021 roku zrealizowaliśmy zadanie „Jestem! Zobacz mnie” dofinansowane w konkursie Funduszy Inicjatyw Obywatelskich – Kierunek Nowe FIO 2021. Czas pandemii pokazał, jak ważne są umiejętności poruszania się w przestrzeni wirtualnej. Zauważyliśmy, że dla osób z niepełnosprawnością intelektualną odnalezienie się w tej nowej sytuacji było bardzo trudne. Celem działań projektowych było rozwinięcie kompetencji cyfrowych OzNI, a także podniesienie umiejętności członków Grupy Inicjatywnej L’Arche i wolontariuszy, abyśmy mogli jeszcze lepiej komunikować w mediach społecznościowych o naszych działaniach i potrzebach środowiska osób z niepełnosprawnościami.

Prowadziliśmy warsztaty, podczas których uczestnicy poznawali zasady bezpiecznego poruszania się w Internecie i korzystania m.in. z Facebooka. Chętni mieli możliwość założenia własnego konta. Tworzyliśmy także ciekawe posty o zainteresowaniach, planach i marzeniach osób niepełnosprawnych.

Zwieńczeniem tych działań był film „Jestem! Zobacz mnie” (Jestem! Zobacz mnie. – YouTube)

Patronem projektu była Fundacja Geko.

Partnerzy projektu: Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Czas trwania projektu: wrzesień-listopad 2021

Sprawni w sieci

Od kilku miesięcy dzięki funduszom pozyskanym z Urzędu Miasta Opole realizujemy projekt „Sprawni w sieci”. Jego celem jest podniesienie umiejętności dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną w zakresie obsługi komputera, działań w internecie i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Do tej pory udało nam się zakupić trzy nowe laptopy, z których korzystanie stało się ważnym elementem naszych spotkań. Dzięki wspólnej pracy osób z niepełnosprawnością i wolontariuszy Wspólnoty L’Arche Opole uczymy się m.in. aktywnej komunikacji poprzez media społecznościowe. Co więcej, wszystkie działania w ramach projektu dostosowane są do indywidualnych potrzeb uczestników. Dlatego na przykład nasze plakaty tworzone w Canvie czasami są pełne elegancji niczym miłośnik muzyki klasycznej Miłosz lub też wręcz odwrotnie: cechuje je młodzieńca fantazja, tak jak piosenki Roksany Węgiel, ulubionej piosenkarki naszej Dorotki :).

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku L’Arche Polska – Projekt Wspólnoty Opole, tam można zobaczyć efekty naszej pracy.

Zakup trzech laptopów sfinansowano ze środków Miasta Opole w ramach realizacji zadania publicznego „Sprawni w sieci”.

Czas trwania projektu: czerwiec-wrzesień 2022