Zadania projektowe
Projekt „MY w sieci”
W sierpniu i we wrześniu dzięki środkom pozyskanym z budżetu Miasta Opole realizujemy projekt „MY w sieci”. Jego celem jest upowszechnianie treści dotyczących inkluzji społecznej osób z niepełnosprawnościami w środowisku lokalnym, m.in. poprzez media społecznościowe. Jest to również odpowiedź na coraz większe zapotrzebowanie lokalnej społeczności na wartościowe i istotne społecznie treści zawarte w internecie. Celem warsztatów jest stworzenie wraz z wolontariuszami skutecznej, długofalowej strategii komunikacji w social mediach.
O czym chcemy mówić?
🤝 O włączaniu społecznym osób z niepełnosprawnościami.
Dlaczego?
✔ Bo wiemy, jak wielką wartość mogą wnieść w społeczność, w której żyją.
✔ Bo chcemy, żeby niepełnosprawność nie była źródłem lęku i wykluczenia, ale miejscem spotkania, akceptacji i przemiany.
Działanie finansowane ze środków Miasta Opole, nr umowy CDO-RIPS.525.6.2024.
Projekt „WYtyczaMy nasze miejsca”
Celem projektu jest zwiększenie uczestnictwa osób z niepełnosprawnością intelektualną w życiu społecznym Opola.
W działaniach projektowych uczestniczyć będzie 40 osób z głównej grupy docelowej tj. 20 osób z niepełnosprawnością intelektualną (skrót OzNI) oraz ich 20 opiekunów prawnych i rodzin OZNI. Grupami odbiorców będą także pracodawcy, wolontariusze, pracownicy jednostek organizacyjnych profesjonalnie zajmujący się integracją społeczną (PFRON, PUP, Urząd Miasta, Zespół Szkół Specjalnych w Opolu, NGO) oraz mieszkańcy Opola.
Zaplanowanie projektu poprzedziło badanie potrzeb głównej grupy docelowej. W przeprowadzonym badaniu wskazano na potrzeby:
- pogłębienia możliwości udziału OzNI w wybranych aspektach życia społecznego (otwarte tematyczne warsztaty z udziałem specjalistów, wolontariuszy i mieszkańców Opola),
- zwiększenia użyteczności społecznej, a w szczególności włączenia OzNI w pracę zawodową (współpraca z opolskim biznesem),
- zwiększenia zaangażowania mieszkańców miasta w projekt utworzenia w Opolu z małego domu typu rodzinnego z 12 mieszkaniami wspomaganymi dla OzNI, (zapewnienie wpływu mieszkańców miasta na formę i sposób funkcjonowania domu L’Arche).
Zaplanowane działania projektowe obejmują utworzenie wspólnej przestrzeni (jej „wytyczenia” w tym samym czasie i miejscu) umożliwiającej większe uczestnictwo OZNI w życiu społecznym miasta. Polegają one na organizacji cyklu czterech warsztatów z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.
Planowana tematyka warsztatów dotyczyć będzie:
- praw OzNI i ich potrzeb ( w tym seksualności i ewentualnych nadużyć z tym związanych); komunikowania się i efektywnej autoprezentacji oraz miejsca osób niepełnosprawnych na rynku pracy.
W ramach programu odbędą się cztery spotkania adresowane do opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Tematami spotkań będą: aspekty prawne opieki nad OzNI, radzenie sobie w sytuacjach trudnych; efektywna komunikacja; możliwości powrotu i obecne realia na rynku pracy.
Poprzez udział w spotkaniach warsztatowych osoby z grup docelowych będą mieć możliwość poszerzenia swoich kompetencji dot. znajomości własnych praw, komunikacji i pogłębienia umiejętności samostanowienia.
Działaniem podsumowującym projekt będzie debata społeczna z aktywnym udziałem osób z niepełnosprawnościami, ich opiekunów, a także partnerów projektu: przedstawicielami pracodawców i lokalnego biznesu, instytucji wspierających przedsiębiorców, jednostek samorządu zajmujących się pomocą społeczną i ekonomią społeczną (przewiduje się udział Urzędu Miasta, PFRON, PUP, OCRG, współpracujących NGO organizacji pozarządowych)
Termin realizacji V 2024 do X 2024
Działanie finansowane ze środków Miasta Opole
w ramach realizacji zadania publicznego CDO-ROP.526.3.4.2024
Uczyliśmy się autoprezentacji
- 24 sierpnia 2024·
„Ja i moje prawa”. Aktywizujemy OzNI i wspieramy opiekunów
- 15 czerwca 2024·
„Ja i moje potrzeby”. O ich rozpoznawaniu i wsparciu w trudnych sytuacjach
- 8 czerwca 2024·
Dom Arki w Opolu - program funkcjonalno-użytkowy zespołu mieszkań wspomaganych dla OzNI oraz jego koncepcja architektoniczno-budowlana
Celem naszych działań jest przygotowanie projektu budowy domu, obejmującego zespół 12 mieszkań wspomaganych dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Jako Fundacja L’Arche Opole od dwóch lat staramy się o uruchomienie w Opolu takiego domu dla 12 osób i 2-4 asystentów. Umożliwi on mieszkańcom – osobom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym i głębokim, przy wsparciu asystentów – prowadzenie bardziej samodzielnego życia. Zamieszkanie w Domu Arki pozwoli także OzNI pozostać w lokalnym środowisku, blisko rodzin i przyjaciół. Aktualnie finalizujemy porozumienie z Miastem Opole w sprawie przekazania nieruchomości, na której planowana jest budowa domu.
Celem naszych działań w ramach zadania finansowanego przez Fundację PGE są:
- Przygotowanie Projektu Funkcjonalno-Użytkowego budowy domu wraz z jego koncepcją architektoniczno – budowlaną.
- Przygotowanie szczegółowego harmonogramu budowy i organizacji domu
- Określenie źródeł finansowania oraz przygotowanie montażu finansowego
- Publiczna promocja projektu. Chcemy przybliżyć założenia funkcjonowania Domu Arki jak najszerszej grupie mieszkańców regionu, w tym docelowym mieszkańcom. Zależy nam także na konsultacji z przedstawicielami Fundacji L’Arche, które takie domy od lat prowadzą.
Bezpośrednimi adresatami projektu są osoby z niepełnosprawnością intelektualną mieszkające w Opolu i powiecie opolskim oraz ich rodziny skupione wokół Fundacji L’Arche.
Projekt „Dom Arki w Opolu. Program funkcjonalno-użytkowy zespołu mieszkań wspomaganych dla OzNI oraz jego koncepcja architektoniczno-budowlana” realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PGE.
Projekt realizowany jest od listopada do grudnia 2023 roku.
Projekt „ŚwiętujeMY razem”
Od połowy listopada realizujemy cykl warsztatów teatralno-muzycznych, podczas których dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną, wolontariusze, asystenci i cudzoziemcy – będący mieszkańcami Opola – poznają tradycje świąteczne z różnych stron świata. Podczas pięciu spotkań przede wszystkim poznajemy się wzajemnie, swoje przedświąteczne tradycje, a także teatralne upodobania. Dzięki projektowi realizowanemu przy wsparciu Miasta Opola, zaprosiliśmy do współpracy osoby z zagranicy, które na co dzień mieszkają w stolicy naszego regionu. Te spojrzenia „z różnych stron świata” niezwykle nas wzbogacają, zarówno na teatralnej scenie, jak i podczas przedświątecznych spotkań. Wspólnie przygotowujemy się do przedstawienia bożonarodzeniowych Jasełek. Zajęcia odbywają się na scenie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora i są – zarówno dla nas, jak i dla naszych zagranicznych przyjaciół – bardzo ciekawym doświadczeniem. Nasze aktorskie próby odbywają się pod artystyczną opieką Barbary Lach, aktorki opolskiej sceny teatralnej, oraz naszej arkowej wolontariuszki Honoraty Cieplik- Dedyk. A ponieważ nie samym teatrem człowiek żyje 🙂 spotykamy się również, by razem pośpiewać, porozmawiać o świątecznych tradycjach w swoich domach i w swoich krajach. Ostatnio zdobiliśmy świąteczne pierniki. Szło nam świetnie i było smacznie 🙂
Działanie finansowane jest ze środków Miasta Opole w ramach realizacji zadania publicznego nr CDO-RIPS.525.5.2023
Projekt "Architekci Zmiany"
Projekt „Architekci zmiany. Działania na rzecz włączania społecznego osób z niepełnosprawnością intelektualną” ma na celu zdynamizowanie i upowszechnienie procesów inkluzji osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzin w środowisku lokalnym miasta Opola i powiatu opolskiego. Poprzez działania projektowe chcemy zbudować potencjał ku poprawie jakości życia tych osób. Jednocześnie zaś zwiększyć obecność w przestrzeni publicznej tematyki dotyczącej osób z niepełnosprawnością intelektualną, m.in. poprzez stworzenie i prezentację narzędzi wspierających włączanie ich w aktywne życie społeczności lokalnej.
Dodatkowo projekt ma wesprzeć osoby z niepełnosprawnościami w ich dążeniach do samodzielnego życia w społeczeństwie oraz w poszerzeniu możliwości samostanowienia. Dlatego też osoby z niepełnosprawnością intelektualną będą współtwórcami i aktywnymi uczestnikami każdego z działań projektowych. W ich ramach odbędą się m.in.:
- ankietowe badanie aktualnych potrzeb mieszkaniowy dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną na terenie Opola, jego wyniki zostaną opracowane i opublikowane w kooperacji z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Opolskiego
- cykliczne warsztaty tematyczne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich opiekunów
- spotkania panelowe nt. włączania społecznego OzNI, w tym: dyskusja dotycząca potrzeby uruchomienia w Opolu domu pomocy społecznej typu rodzinnego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
- działania edukacyjne dotyczące niepełnosprawności prowadzone w szkołach i ośrodkach kultury
- debata panelowa dotycząca między innymi potrzeb mieszkaniowych osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz potrzeby deinstytucjonalizacji placówek całodobowej opieki
- cykl spotkań pomiędzy władzami samorządowymi a lokalnymi organizacjami pozarządowymi, na które zapraszani będą specjaliści-praktycy w dziedzinie mieszkalnictwa, terapii i wsparcia dla OzNI, których celem będzie wymiana doświadczeń oraz przekazanie informacji na temat dynamiki zachodzących zmian w dziedzinie potrzeb OzNI
- uruchomienie pomiarów jakości powietrza w placówkach pobytu osób z niepełnosprawnością w Opolu, montaż w nich oczyszczaczy powietrza oraz przeprowadzenie warsztatów na temat stanu jakości powietrza.
Jednym z założeń projektu jest też rozwój i ustrukturyzowanie oddziału (wspólnoty) Fundacji L’Arche w Opolu. W ramach tych działań przewidywane są m.in.:
- szkolenia dla osób tworzących Grupę Założycielską L’Arche w Opolu z zarządzania, fundraisingu i aspektów prawnych funkcjonowania organizacji pozarządowych
- wizyty studyjne w innych oddziałach (wspólnotach) L’Arche Polsce
- wyposażenie nowo powstającego biura fundacji.
Projekt realizowany jest w partnerstwie z Miastem Opole, Opolskim Centrum Zarządzania Projektami, Zespołem Szkół Specjalnych w Opolu i Projektem Wspólnoty L’Arche w Opolu.
Okres realizacji: grudzień 2021 – luty 2023.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Czas podsumowań i podziękowań
- 22 kwietnia 2023·
W czasopiśmie „Wychowanie w Rodzinie” opublikowano wyniki naszych badań
- 21 kwietnia 2023·
Dom L’Arche z 40-letnią historią. Za nami wizyta studyjna w Śledziejowicach
- 25 marca 2023·
Dokształcamy Mamy. Za nami cykl warsztatów psychologicznych dla opiekunów OzNI
- 14 marca 2023·
Opolska młodzież poznawała różne rodzaje niepełnosprawności
- 10 marca 2023·
Wizyta studyjna w Domu L’Arche w Warszawie
- 25 lutego 2023·
Poznajemy się i zbieramy doświadczenia. Wizyta we wrocławskiej Arce
- 19 lutego 2023·
Media o debacie społecznej na temat osób niepełnosprawnych
- 18 lutego 2023·
Ważne rozmowy o potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną
- 7 lutego 2023·
Roztańczony DOM
- 14 stycznia 2023·
Muzyczno – artystyczne przygotowania do świątecznego czasu
- 26 listopada 2022·
Odkrywamy swoje talenty aktorskie. Za nami warsztaty teatralne.
- 15 października 2022·
Podsumowanie pierwszego etapu projektu „Architekci zmiany”
- 11 października 2022·
Badania potrzeb mieszkaniowych dorosłych Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Opolu
- 6 września 2022·
Trenujemy samodzielność
- 3 września 2022·
Warsztaty na temat asertywności
- 6 sierpnia 2022·
Media o projekcie „Architekci zmiany”
- 11 lipca 2022·
Warsztaty na temat samodzielności
- 2 lipca 2022·
Wizyta studyjna w Domu L’Arche w Poznaniu
- 30 czerwca 2022·
Warsztaty “Smog to nic dobrego”
- 11 czerwca 2022·
Warsztaty RuszaMy się zdrowo oraz na temat efektywnej komunikacji
- 14 maja 2022·
Spektakl lalkowy dla dzieci na temat potrzeb osób z niepełnosprawnością
- 9 maja 2022·
Warsztaty na temat jakości powietrza
- 28 kwietnia 2022·
Spotkanie na temat badań ankietowych dotyczących potrzeb mieszkaniowych dorosłych OzNI w Opolu
- 27 kwietnia 2022·
Warsztaty “Żyjemy zdrowo” oraz na temat samodzielności dorosłego dziecka z niepełnosprawnością
- 23 kwietnia 2022·
Warsztaty Folk Dom i na temat bezpieczeństwa w internecie
- 12 marca 2022·
Montaż czujników i przekazanie oczyszczaczy powietrza
- 2 marca 2022·
Spotkanie inaugurujące projekt „Architekci zmiany”
- 16 lutego 2022·
Miasto Opole
W strategii rozwoju Opola do 2030 roku przedstawiono potrzebę działań na rzecz stworzenia warunków dla pozostania osób niesamodzielnych w środowisku lokalnym. Władze miasta podejmują kolejne korki w tym kierunku, m.in. po przez projekty asystentury środowiskowej, mające na celu podkreślenie potrzeby inkluzji osób z niepełnosprawnościami. Opole również od lat aktywnie współpracuje z lokalnymi organizacjami pozarządowymi na polu wspierania osób zagrożonych wykluczeniem. Partnerstwo zakłada wspólne wypracowania zmiany systemowych w zakresie pomocy, w tym deinstytucjonalizacji i tworzenia małych domów opieki oraz podmiotowego traktowania osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Opolskie Centrum Zarządzania Projektami
Opolskie Centrum Zarządzania Projektami (OCZP) specjalizuje się w maksymalizacji wartości dostarczanych przez różnorodnej natury przedsięwzięcia projektowe i optymalizacji rozwiązań do potrzeb uczestników oraz odbiorców projektów. Domeną działań OCZP są programy z zakresu ochrony powietrza. Partnerstwo zakłada wykorzystanie kompetencji OCZP w dziedzinie monitorowania jakości powietrza w celu stworzenia dostępu do dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną informacji na ten temat. Dodatkowo zaś zebranie wniosków i wytycznych do dostosowania oraz przeskalowania rozwiązań udostępniania informacji dla tej grupy w obszarze całego województwa opolskiego.
Zespół Szkół Specjalnych w Opolu
Zespół Szkół Specjalnych w Opolu (ZSS) jest placówką edukacyjną, która od wielu lat działa w lokalnym środowisku na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Szkoła prowadzi edukację dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami z terenu Opola i powiatu opolskiego, m.in. w szkole przysposabiającej do pracy i zespołach rewalidacyjnych.. Partnerstwo z ZSS ma na celu m.in. włączanie w działania młodzież – osoby z niepełnosprawnościami wchodzące w dorosłość. Dodatkowo zaś pełne rozeznanie ich potrzeby i przekazanie narzędzi koniecznych w procesie inkluzji, tak aby już we wczesnym etapie móc zapobiegać ich ewentualnemu wykluczeniu.
Projekt Wspólnoty L’Arche Opole
Projekt Wspólnoty L’Arche Opole od kilku podejmuje starania w kierunku utworzenia w mieście małego domu opieki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną typu rodzinnego. Dzięki wieloletniemu zaangażowaniu jej członków w społeczność lokalną, kolejne działania L’Arche stają się ważnym elementem w procesie włączania osób z niepełnosprawnościami w przestrzeń społeczną miasta i regionu opolskiego.
Sprawni w sieci
Od kilku miesięcy dzięki funduszom pozyskanym z Urzędu Miasta Opole realizujemy projekt „Sprawni w sieci”. Jego celem jest podniesienie umiejętności dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną w zakresie obsługi komputera, działań w internecie i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Do tej pory udało nam się zakupić trzy nowe laptopy, z których korzystanie stało się ważnym elementem naszych spotkań. Dzięki wspólnej pracy osób z niepełnosprawnością i wolontariuszy Wspólnoty L’Arche Opole uczymy się m.in. aktywnej komunikacji poprzez media społecznościowe. Co więcej, wszystkie działania w ramach projektu dostosowane są do indywidualnych potrzeb uczestników. Dlatego na przykład nasze plakaty tworzone w Canvie czasami są pełne elegancji niczym miłośnik muzyki klasycznej Miłosz lub też wręcz odwrotnie: cechuje je młodzieńca fantazja, tak jak piosenki Roksany Węgiel, ulubionej piosenkarki naszej Dorotki :).
Zapraszamy na nasz profil na Facebooku L’Arche Polska – Projekt Wspólnoty Opole, tam można zobaczyć efekty naszej pracy.
Zakup trzech laptopów sfinansowano ze środków Miasta Opole w ramach realizacji zadania publicznego „Sprawni w sieci”.
Czas trwania projektu: czerwiec-wrzesień 2022
Jestem! Zobacz mnie.
Jesienią 2021 roku zrealizowaliśmy zadanie „Jestem! Zobacz mnie” dofinansowane w konkursie Funduszy Inicjatyw Obywatelskich – Kierunek Nowe FIO 2021. Czas pandemii pokazał, jak ważne są umiejętności poruszania się w przestrzeni wirtualnej. Zauważyliśmy, że dla osób z niepełnosprawnością intelektualną odnalezienie się w tej nowej sytuacji było bardzo trudne. Celem działań projektowych było rozwinięcie kompetencji cyfrowych OzNI, a także podniesienie umiejętności członków Grupy Inicjatywnej L’Arche i wolontariuszy, abyśmy mogli jeszcze lepiej komunikować w mediach społecznościowych o naszych działaniach i potrzebach środowiska osób z niepełnosprawnościami.
Prowadziliśmy warsztaty, podczas których uczestnicy poznawali zasady bezpiecznego poruszania się w Internecie i korzystania m.in. z Facebooka. Chętni mieli możliwość założenia własnego konta. Tworzyliśmy także ciekawe posty o zainteresowaniach, planach i marzeniach osób niepełnosprawnych.
Zwieńczeniem tych działań był film „Jestem! Zobacz mnie” (Jestem! Zobacz mnie. – YouTube)
Patronem projektu była Fundacja Geko.
Partnerzy projektu: Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Czas trwania projektu: wrzesień-listopad 2021