Nasza Historia

Historia L’Arche w Warszawie

Pragnienie utworzenia Wspólnoty L'Arche w Warszawie zamieszkało w sercach osób, które pod koniec lat 70-tych poruszone spotkaniami z Jeanem Vanier, o.Tomaszem Philippe i o. Andre Roberti, zakładały pierwsze w Polsce wspólnoty Ruchu "Wiara i Światło". Wśród nich była Joanna Garlicka - osoba z zespołem Downa. W jej mieszkaniu przy ul. Parkowej w pobliżu Łazienek Królewskich miały miejsce spotkania osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziców, przyjaciół i wolontariuszy. A po latach stało się ono pierwszym domem L'Arche w Warszawie.

Jesienią 2008 r. grupa inicjatywna uzyskała status projektu Wspólnoty L'Arche, w listopadzie 2014 r. zostaliśmy oficjalnie przyjęci do Międzynarodowej Federacji Wspólnot L’Arche. Joasia mieszkała na Parkowej w otoczeniu przyjaciół do ostatnich chwil swojego życia.

W 2012 roku swoją działalność rozpoczął Punkt Wsparcia. Zespół 4 asystentów, wolontariusze i psycholog wspierają 24 osoby z niepełnosprawnością, mieszkające samodzielnie lub ze swoimi rodzinami. Poprzez regularne, cotygodniowe, kilkugodzinne spotkania niosą realną pomoc w codziennych sprawach bytowych. Są to np. wizyta u lekarza, w urzędzie, wyjście poza dom, towarzyszenie i rozmowa nakierowane na rozwijanie umiejętności osób z niepełnosprawnością w obszarze budowania relacji społecznych i zdobywania samodzielności oraz zaradności życiowej, adekwatnie do możliwości danej osoby. Tego rodzaju asystentura indywidualna jest niezwykle potrzebna i ma wyjątkowy charakter: nasi Asystenci niejednokrotnie są jedynymi przyjaciółmi Osób.
Część osób z niepełnosprawnością uczestniczy w treningu pracy, którego celem jest podjęcie przez nich zatrudnienia na otwartym rynku pracy, a tym samym zwiększenia ich zaradności i poczucia własnej wartości. Niektórzy z nich już znaleźli pracę. Jacek jest zatrudniony w MacDonaldzie, Ania i Krzysztof pracują przy porannej dystrybucji gazet.

Ważną częścią Wspólnoty są wolontariusze, którzy włączają się do wszystkich naszych działań i pozwalają nam rozwinąć skrzydła. Jesteśmy wdzięczni rodzinom uczestników za ich gotowość do pomocy i współpracy. Dziękujemy także darczyńcom, którzy wspierają nasze bieżące działania, a także inwestycje, takie jak niedawny zakup domu dla Wspólnoty. Dziękujemy PFRON za dofinansowanie projektu "Razem możemy więcej", który umożliwia nam prowadzenie Punktu Wsparcia.

Scroll to top
Nasi darczyńcy
123lazienka.pl neness.pl epaka.pl allezloto.pl edomator.pl brilu.pl domtech24.com spyshop.pl sklep.grupamagnum.eu otozegarki.pl horecapolska.pl mebleropez.pl asczesci.pl isprzet.pl grupa-icea.pl plusgum.pl